Очакваме ли руски туристи по Черноморието?
Прочети повече | Коментирай
Как да печелим пари от интернет?
Прочети повече | Коментирай
Площад Навона – сред гълъби, картини и фонтани
Вечният град е притегателен център за мнозина – там винаги има какво да се види и какво да се прави. Дори само вървейки по улиците на Рим, неговият пулсиращ ритъм на живот завладява и влиза под кожата ни, карайки ни да си мечтаем отново и отново да се върнем там. Подтик, ентусиазиращ всеки турист да извършва заклинанието – да хвърли паричка във Fontana di Trevi, надявайки си тайно отново да се върне.
Известен с изящните си статуи, завладяваща архитектура и хора с гореща кръв, Рим предлага много места, които да направят престоя ви незабравим. И ако не сте типът човек, който докато не обиколи всички музеи не мирясва, а мечтаете за красота и преживявания подвластни на спокойствието и пастелната гама от чувства, добра идея е да се поразходите в
Ковачевица – селото на каменните къщи
Закътано нейде там високо в Западните Родопи, само на 24 км от Гоце Делчев и на 60 км от Банско, се намира едно от най-красивите и самобитни родопски села в България – Ковачевица. До него води самотен път, виещ се нагоре в планината, непроходим през зимата за автобуси. Село Ковачевица е архитектурен резерват, запазил възрожденската атмосфера на 18-19 век, запечатана в масивните каменните къщи надвиснали страховито над калдъръмените му улички. Тук каменни са дори и покривите на старите къщи, като единствено при някои от по-големите последният етаж е от дърво.
Усещането да се разходиш в тази каменна идилия, намираща се на 1500 метра надморска височина, е неповторимо. Мирис на трева, мързеливо жужене на пчели, тук там някое магаре, скрито сред зеленината или котка, излегнала се под
Бачковски манастир – утеха и омиротворение в Родопите
Един от най-красивите манастири и с най-богата история в България е Бачковският манастир. Намиращ се само на 10 км. от Асеновград и на 28 км. от Пловдив, той е лесно достъпен за туристите и посещаван целогодишно. Разположен е в живописната долина на река Чая и е вторият по големина манастир в България след Рилския манастир. Той носи името „Успение Богородично”.
Историята на манастира започва през далечната 1083г., когато византийският пълководец Григорий Бакуриани го основава заедно с брат си Абазий. По време на Второто българско царство манастирът е покровителстван от самия цар Иван Александър. Друга историческа личност, с която се свързва манастирът, е патриарх Евтимий, за който се смята че е бил заточен тук след падането на България под турско владичество.
Там където времето е спряло – село Косово
Разположено в централния дял на Родопите, село Косово уютно се е сгушило в китната планина, пазещо в себе си цяла съкровищница от автентични възрожденски къщи. Лесно достъпно, селото се намира само на 50 км. от Пловдив, 30 км. от Асеновград и 36 км. от Пампорово, и предлага на вниманието на туристите внушителната бройка от 63 паметника на културата, между които и 5 с национално значение.
Пътят идващ от Нареченски бани, отстоящи на 15 минути разстояние, влиза навътре в селото и след малко изкачване пресича централния площад. Непосредствено под него се намира един от най-уникалните паметници на културата в Косово - църквата “Успение Богородично” датираща от 1851 г., която дели един двор с Етнографския музей – друга местна забележителност. Интересен факт е, ч
Чудните мостове – каменната приказка на Родопите
В сърцето на Западните Родопи, красиво вписани в долината на река Еркюприя, се намират Чудните мостове – скален феномен, включен в 100-те национални туристически обекта. Разположени на 1450 м. надморска височина, те представляват два гигантски мраморни скални моста и един по-малък, който е понорна пещера, поглъщаща водите на река Еркюприя.
Големият мост има дължина около 100 м. и широчина, достигаща 15 м. в най-широките части. Състои се от три арки като височината на най-голямата е 45 м. По него минава пътеката от с. Оряхово за с. Забърдо. Малкият мост се намира на около 200 метра от големия. Той прилича на своеобразен тунел висок 50 метра и дълъг 60. Близо до него е Ледената пещера, в която до късно лято има лед. В района има и други пещери, но тъй като те не са обезопасени и осветени, не се посещават от туристи.
Асенова крепост – каменната цитадела на Второто българско царство
Отдалечена само на 2 км. от Асеновград, издигаща се на 100 м. над река Асеница, се намира последната твърд на Второто българско царство – Асенова крепост. Тя е изградена върху отвесна варовикова скала с непристъпни склонове на запад. Състои се от външно укрепление и вътрешна крепост. Това, което може да се види днес са останки от крепостта, достигащи до 3 м. височина с дебелина 2.9 м. и църква, датираща от XIII век. Крепостта е известна и под имената Петрич, Стенимахос и Скрибенцион. Името Петрич разбира се няма нищо общо с град Петрич, а идва от гръцката дума за камък „петрос” и означава „каменната крепост”.
Първите писмени сведения за крепостта датират от XI век и са открити в устава на Бачковския манастир, но крепостта съществува още от тракийско време, а през IX век тя e преустроена от Византия с цел да охранява вратата на Беломорския проход. По време на Третия
Нареченски бани – глътка въздух в забързаното ежедневие
Известен в близкото минало като убежище за душевно болни, курортът Нареченски бани днес на практика предлага възстановяващи процедури за всички, които се чувстват изморени и стресирани. А такива са половината насаеление на България или както обичат да се шегуват в Нареченски бани, половината българи са потенциални клиенти на курорта.
Верни на съвременните тенденции и бумът на спа и уелнес услугите навсякъде по света, в Наречен са подготвили различни пакети от здравни услуги, подходящи както за хора, страдащи от определени заболявания, така и за здрави хора, които просто искат малко да си починат и да заредят батериите.
АЕК Етър – по стъпките на майсторите от миналия век
Само на 8 километра от града на смеха - Габрово, се намира архитектурно-етнографският комплекс „Етър”, място което никой не подминава в разходката си в тази част на България. С калдъръмените си улички и занаятчийски работилнички от 19 век, Етърът пресъздава една уникална атмосфера, карайки посетителите изцяло да се потопят в нея.
Комплекс „Етър” е създаден по идея на Лазар Донков, който искал посетителите да могат да се потопят в миналото, заобиколени от автентична атмосфера, а не да остават дистанцирани, както в традиционните музеи. Експозицията в Етъра пресъздава бита в Габрово и габровския край през Възраждането, когато градът се е гордял със своите 26 занаята и е изнасял продукция във Виена, Марсилия, Букурещ и Анадола. Музеят съчетава три принципа при изграждането си – зава
С наближаването на летния сезон обикновено започваме да правим планове къде да отидем, за да разпуснем след напрегнатата работа през годината и да заредим батериите си. Слънцето и морето постепенно изтласкват всичко от съзнанието ни и започваме мислено да стягаме куфарите. Това е и моментът, в който мнозина от нас се сещат за южните ни съседи, защото всички сме чували, че в Гърция и Турция на морето се почива чудесно. А най-хубавата част за почивка са разбира се островите.
Сред всички други има един остров, който нито е гръцки, нито е турски, макар и двата официални езика там да са именно тези двата и това е остров Кипър. Кипър е прекрасно място
Забравени обекти от национално значение – Централна баня в София
В началото на миналия век издига снага една от най-красивите сгради за времето си в София – Централна баня. Построена през 1913 г., тя е дело на архитектите Петко Момчилов и Йордан Миланов. Банята е изградена на място, където по-рано е съществувала турска баня, но в последствие била разрушена. След построяването й тя бързо се налага като един от центровете на обществения живот в София и това продължава до Втората световна война.
Сградата на Централна баня е изградена в стил сецесион с допълнителни български и византийски орнаментални елементи, представени като керамична декорация, създадени от Харалампи Тачев. Банята е частично разрушена от бомбардировките над София през Втората световна война. Тогава има попадения в северното й крило, но то бързо е възстановено. Като баня тя функционира до 1986 г., когато поради лошото й състояние е затворена. Оттогава започва и уп